poniedziałek, 4 maja 2015

Stradów kościół Św. Bartłomieja

Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1326 r. W 2. poł. XVI w. Świątynia znajdowała się w rękach protestantów, spłonęła w 1656 r. 

Obecny Kościół drewniany został wzniesiony w 1657 r. przez Władysława Myszkowskiego, wojewodę krakowskiego, rozbudowany w końcu XIX w. Kapitalny remont i przebudowę kościoła przeprowadzono w 1982 r., po czym bp Stanisław Szymecki konsekrował go 24 sierpnia 1985 r. 

W Świątyni znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, tzw. Stradowskiej, pochodzący z XVII stulecia, w srebrnej sukience z 1879 r. W latach 1980–198l obraz poddano zabiegom konserwatorskim. W kościele zachowała się kamienna chrzcielnica z XVII w. Są także zabytkowe obrazy Chrystusa i Św. Marii Magdaleny z XVII–XVIII w. Obok Świątyni stoi drewniana dzwonnica z końca XVIII w. Remont prezbiterium został przeprowadzony w Roku Jubileuszowym 2000. 

Obok słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Stradowskiej znajduje się tablica, na której zapisano część cudownych uzdrowień. 

Oto niektóre z nich: „Urodzony Bobola w ciężkiej chorobie z Dobrowody przybywszy – zdrowie odzyskał”; „1680 r. kmiotka z Maleszyc, w sześćdziesiątym roku życia będąc dotąd niepłodną i cierpiąc wiele, udawszy się do cudownej Matki Bożej Stradowskiej, powiła syna”; „1687 – 15 maja Jejmość Pani Anna Kucharska z Motkowic spod Imielna, ofiarując się w ciężkiej chorobie do cudownego Obrazu Matki Bożej w Stradowie, pociechy i uzdrowienia doznała”. Takich zapisów jest więcej i Świadczą one o czci, jaką wierni – nie tylko ze stradowskiej parafii – darzyli i nadal darzą cudowny wizerunek Matki Boskiej.

 Położenie: Stradów, gm. Czarnocin, pow. kazimierski, woj. świętokrzyskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz