wtorek, 2 czerwca 2015

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej

W Kazimierzy Wielkiej stał kościół drewniany pod wezwaniem św. Krzyża. W końcu XVI w. kościół w Kazimierzy przez 30 lat będąc w rękach kacerstwa chylił się ku upadkowi. W 1663 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski wzniósł nowy, murowany kościół, który w latach 1894-1895 staraniem ówczesnego proboszcza ks. kanonika Józefa Szczepańskiego - z ofiar parafian znacznie powiększono, zaś dnia 15 września 1895 r. kościół został konsekrowany przez bpa Tomasza Teofila Kulińskiego, Ordynariusza Kieleckiego. 


W głównym ołtarzu zostały umieszczone relikwie św. Pawła i Wincentego, męczenników.
Powiększony kościół ma obecnie kształt łodzi, której głowicę tworzy zakończone absydą prezbiterium, do którego dobudowano podłużną zakrystię. Po tej samej stronie przylega do nawy głównej kaplica Matki Bożej, a po stronie przeciwległej znajduje się kruchta, od której na prawo – na zewnętrznej ścianie świątyni namalowany jest obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. 



Na ramie obrazu wycięty jest rok: D. 8 XII. 1904. Nad głównym wejście do kościoła wmurowane są trzy płytki z datą fundacji kościoła, herbem fundatora i rokiem powiększenia świątyni. Nawa główna i prezbiterium mają sufit. Okna w kościele są tylko od południowej strony. Posadzka wykonana jest z szarego marmuru połączonego z białym. Na futrynie odrzwi do zakrystii wykuty jest napis: A.D. IHS. 1677.
W kościele znajdują się cztery ołtarze. Z lewej strony kościoła znajduje się boczna kaplica, która różni się od reszty kościoła formą sklepienia, które ma kształt krzyżowo-kolebkowy. W ołtarzu w kaplicy znajduje się obraz namalowany w 1895 roku przez Bronisława Kamińskiego, przedstawiający Świętą Rodzinę. 

Położenie: Kazimierza Wielka, gm. Kazimierza Wielka. pow. kazimierski, woj. świętokrzyskie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz