czwartek, 2 lipca 2015

Kościół p. w. Św. Michała Archanioła w Sokolinie

Sokolina znajduje się na zachód od Koniecmostów, około 10 km na południe od Wiślicy. Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z 1176 roku, kiedy arcybiskup gnieźnieński nadał dziesięcinę ze wsi opactwu cysterskiemu w Sulejowie. 

Wiadomo iż tutejsza parafia istniała w 1326 roku i należała do dekanatu w Czarnocinie. Długosz odnotował istnienie w 1470 roku drewnianego kościoła. W 1616 zbudowano na jego miejscu kolejną drewnianą świątynię. W 1645 roku proboszczem został ks. Tomasz Matyaszkiewicz z Małogoszcza, kustosz kolegiaty skalbmierskiej, który w 1650 od biskupa Gembickiego otrzymał konces na budowę swym kosztem nowego murowanego kościoła". Obecna świątynia wzniesiona została w latach 1651-60 z cegły i kamienia. Orientowana, pierwotnie nawa miała cztery przęsła, zamknięte absydą. Od zachodu wzniesiono wieżową kruchtę, z przylegającą od północy kolistą klatką schodową prowadzącą na chór. W XIX wieku dobudowano drugą kruchtę od południa, a w 1842 roku w linii ogrodzenia wzniesiono trójarkadową bramę-dzwonnicę.

W 1933 roku nastąpiła rozbudowa kościoła z fundacji braci Lech, właścicieli cegielni w pobliskich Kolosach oraz miejscowych parafian. Projekt wykonał nie byle kto, bo sam Adolf Szyszko-Bohusz, który w okolicy "maczał też palce" w odbudowie wiślickiej kolegiaty po zniszczeniach pierwszej wojny. Nawę wydłużono od wschodu o piąte przęsło, do którego dobudowano półkoliście zamknięte prezbiterium. Z obu stron dostawiono do korpusu dwie kaplice i zakrystię. 

W ostatnich latach kościół został z zewnątrz pięknie odnowiony. Kościół opinają masywne kamienne szkarpy, zwraca też uwagę nietypowa kamienna sygnaturka.


Położenie: Sokolina, gm. Czarnocin, pow. kazimierski, woj. świętokrzyskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz